Benzine, diesel, hybride of elektrisch: APK-gebreken per brandstof

LPG-auto’s hebben bij de APK de meeste gebreken: 133,6 per 100 keuringen. Van de brandstoffen met meer dan 100.000 keuringen hebben plug-in hybrides de minste: 56,6. Dat verschil zegt vooral iets over leeftijd: een LPG-auto is bij de keuring gemiddeld 16,1 jaar oud, een plug-in hybride 6,5. Wie de leeftijd meeweegt, ziet ook dat elektrische auto’s minder gunstig scoren dan hun lage leeftijd doet vermoeden, en vaker bandengebreken hebben dan auto’s op welke andere brandstof ook.

Alle brandstoffen op een rij

De brandstof is per kenteken afgeleid uit het RDW-bestand met brandstofgegevens. Hybrides zijn gesplitst in gewone hybrides en plug-in hybrides. De tabel staat op volgorde van het aantal keuringen; de leeftijd is de gemiddelde leeftijd bij de keuring.

APK-gebreken per brandstof
BrandstofLeeftijd bij keuringPer 100 keuringenMinstens één gebrek
Benzine
16.752.356 keuringen
13,6 jaar108,842,6%
Diesel
1.381.716 keuringen
11,3 jaar99,941,5%
Hybride
916.387 keuringen
7,9 jaar68,429,1%
Plug-in hybride
544.360 keuringen
6,5 jaar56,624,5%
Elektrisch
463.154 keuringen
5,1 jaar75,030,6%
LPG
184.045 keuringen
16,1 jaar133,648,7%
Aardgas (CNG/LNG)
19.155 keuringen
9,8 jaar99,840,2%
Waterstof
1.984 keuringen
5,1 jaar44,420,1%

Gemiddelde van alle personenauto’s: 104,4 per 100 keuringen, 41,2% met minstens één gebrek, 12,8 jaar oud.

Benzineauto’s maken 83% van alle keuringen uit en bepalen dus grotendeels het gemiddelde. Waterstof staat in de tabel, maar met 1.984 keuringen is dat een kleine groep.

Eerst de leeftijd, dan de brandstof

Zet je de brandstoffen op volgorde van gebreken per 100 keuringen, dan krijg je bijna precies de volgorde van de leeftijd. Er is één uitzondering: elektrische auto’s. LPG-auto’s zijn met 16,1 jaar de oudste groep en hebben de meeste gebreken. Qua leeftijd zitten ze tussen de bouwjaargroepen 2010–2014 (12,9 jaar) en 2005–2009 (17,6 jaar) in, en hun 133,6 gebreken per 100 keuringen liggen ook tussen die van die groepen (107,7 en 143,7).

Elektrische auto’s zijn bij de keuring gemiddeld 5,1 jaar oud. Ze hebben 75,0 gebreken per 100 keuringen. Dat is meer dan alle auto’s uit 2015–2019 (73,0), terwijl die gemiddeld 8,2 jaar oud zijn. Voor hun leeftijd scoren elektrische auto’s dus niet laag. Een echte leeftijdscorrectie per brandstof staat niet in de dataset; deze vergelijking met de bouwjaargroepen is een benadering.

Elektrische auto’s: vaker iets aan de banden

Bij elektrische auto’s noteren keurmeesters 42,72 bandengebreken per 100 keuringen, het hoogste van alle brandstoffen. Bij benzineauto’s is dat 37,94, bij gewone hybrides 32,24. Verlichting komt bij elektrische auto’s juist weinig voor: 5,11 per 100 keuringen, tegen 22,57 bij benzine. De data zeggen niet waarom; ze laten alleen zien waar keurmeesters iets vonden.

  • Benzine16.752.356 keuringen37,94
  • Diesel1.381.716 keuringen36,96
  • Hybride916.387 keuringen32,24
  • Plug-in hybride544.360 keuringen31,79
  • Elektrisch463.154 keuringen42,72
  • LPG184.045 keuringen35,68

Bandengebreken per 100 keuringen per brandstof (groepen met minstens 100.000 keuringen). Streepje = gemiddelde van alle auto’s (37,54).

Benzine tegen diesel, per model

Over alle auto’s heeft diesel minder gebreken dan benzine: 99,9 tegen 108,8 per 100 keuringen. Dieselauto’s zijn ook jonger (11,3 tegen 13,6 jaar). Kijk je per model, dan is het beeld anders. Van de 60 modellen met cijfers voor beide brandstoffen heeft de dieselversie bij 36 modellen meer gebreken per 100 keuringen dan de benzineversie.

Benzine en diesel bij de tien meest gekeurde modellen met beide brandstoffen
ModelBenzineDieselVerschil
Volkswagen Polo113,8
571.867 keur.
124,9
81.548 keur.
+11,1
Volkswagen Golf99,6
506.250 keur.
87,8
63.953 keur.
−11,8
Toyota Yaris114,6
318.816 keur.
129,8
1.154 keur.
+15,2
Ford Fiesta112,0
404.757 keur.
119,8
14.381 keur.
+7,8
Opel Corsa120,8
383.549 keur.
131,5
17.770 keur.
+10,7
Renault Clio124,0
316.028 keur.
142,2
40.092 keur.
+18,2
Ford Focus112,0
303.998 keur.
104,4
24.814 keur.
−7,6
Renault Twingo132,0
279.057 keur.
185,9
6.039 keur.
+53,9
Opel Astra96,4
261.569 keur.
82,3
13.891 keur.
−14,1
BMW 3-serie87,6
192.879 keur.
73,4
35.883 keur.
−14,2

Gebreken per 100 keuringen, met het aantal keuringen. Leeftijd per brandstof per model staat niet in de dataset; verschillen kunnen deels door leeftijd komen.

Bij modellen met een benzine- en een dieselversie staat op de modelpagina onder ‘Benzine of diesel?’ hoe elke versie scoort tegenover alle auto’s op dezelfde brandstof.

Hybrides: let op de bouwjaren

Gewone hybrides hebben 68,4 gebreken per 100 keuringen en zijn gemiddeld 7,9 jaar oud. Per model lopen de cijfers ver uiteen, en ook daar speelt de leeftijd mee. De gekeurde exemplaren van de Toyota Prius zijn gemiddeld 14,7 jaar oud, veel ouder dan de gemiddelde hybride. De hybride Prius komt uit op 116,3 gebreken per 100 keuringen, ruim boven het gemiddelde van alle hybrides. Gecorrigeerd voor leeftijd heeft de Prius toch index 93: iets minder gebreken dan verwacht.

De Toyota Corolla laat zien hoe sterk het bouwjaar het beeld bepaalt. De hybride Corolla’s hebben 45,7 gebreken per 100 keuringen, de benzineversies 149,1. Voor de Corolla zijn er wel cijfers voor de bouwjaren tot 2009 en vanaf 2015, maar niet voor 2010–2014. Dat wijst erop dat de twee versies grotendeels uit verschillende perioden komen; de dataset splitst bouwjaar en brandstof per model niet samen uit. Bij de Toyota Yaris liggen benzine (114,6) en hybride (69,5) eveneens ver uit elkaar. Zulke verschillen zijn dus geen vergelijking tussen twee aandrijvingen van dezelfde leeftijd.

Bronnen